سلامت

بوی بد شورت: چند دلیل بوی گند شورت | بیما‌ری‌ها، علائم و راه‌حل‌ها

چرا شورت بوی ماهی می‌گیرد و چه راه حلی دارد؟ 

تجربه از بوی بد شورت

وقتی شورت بوی بدی به خودش می‌گیرد، معمولاً اولین کاری که می‌کنیم، آب کشیدن شوت و لباس‌زیر است. اما وقتی بوی بد شورت به این سادگی‌ها از بین نرفت چطور؟ بوی بد شورت چه دلیلی دارد؟ در این نوشته تلاش می‌کنم چند مورد از دلایل و علائم بعضی بیماری‌های مرتبط با این بوی بد را با هم بررسی کنیم.

با من همراه باشید.

دلایل کلی برای بوی بد شورت

 • رطوبت
 • تعریق بالای بدن
 • دما
 • گرما

راه‌‌حل‌های کوتاه و ساده

 • دوش‌گرفتن 
  • اگر بو بخصوص بوی تند ماهی از بین نرفت، باید کمی بیشتر نگران باشید چون ممکن است یکی از نشانه‌های یک مسأله جدی‌تر باشد.
 • عوض کردن شورت
 • آب‌کشی سرپایی در سرویس بهداشتی
 • نوشیدن آب (در صورتی که بوی ماهی از بین نرفته باشد)

دلیل بوی گند شورت چیست؟

آیا شما هم از بوی بد شورت بعد از مدتی آزرده شده‌اید؟ بوی بدی که گاهی آن چنان زننده است که دلمان می‌خواهد شورت را پاره‌پاره کنیم تا از شر شورت و بوی بد همراه با آن خلاص شویم.

اگر دچار چنین حالتی شدید، بهتره کمی نگران باشید. دقت داشته باشید که مشکل شاید از شورت نباشد. از خودتان پرسیده‌اید شاید چرا شورت من دائم بوی تند و زننده می‌دهد؟ شاید مشکل از ادرار باشد؟ بله. اگر شورت شما بویی شبیه به بوی ماهی بدهد، مشکل از ادرار شماست.

ادرار از آب و بخشی از محصولات زائد حاصل از واکنش‌ها تشکیل شده است. ادرار غالباً خودش بوی ملائمی دارد اما ممکن است بنا به دلایلی این بود تغییر کند. یکی از این مواقع وقتی است که ادرار بوی ماهی به خود می‌گیرد.

هر چند که در بیشتر موارد بوی زننده ماهی در ادرار موقتی است و نباید نگران باشید، می‌تواند نشانه شرایط جدی‌تری باشد. ادامه مطلب را بخوانید تا ببینید چه ببینید بوی بد شورتتان برای چیست.

رژیم غذایی و کم‌آبی

اداری که بدن ما تولید می‌کند، حاوی بعضی از ترکیباتی است که به تازگی وارد بدن خود کرده‌ایم. این ترکیبات بخشی از موی مواد غذایی را با خود به داخل ادرار می‌آورند.

حالا آیا باید تعجب کنیم که خوردن ماهی می‌تواند بوی تند ماهی را در ادرار به وجود بیاورد؟

ببینیم دیگر چه موادی می‌توانند باعث بوی بد شورت می‌شوند؟

 • کافئین که می‌تواند به عنوان یک پیشاب‌زا عمل کند
 • مارچوبه که سولفور را وارد ادرار می‌کند
 • کلم و کلم‌پیچ که از خود متیل‌مرکاپتن آزاد می‌کند که می‌تواند بوی تند ماهی یا گند ایجاد کند.

کم‌آبی هم می‌تواند باعث بوی تند ادرار شود. در صورتی که کلیه‌ها آب کمتری در اختیار داشته باشند، در نتیجه کمتر می‌توانند مواد از غلظت مواد شیمیایی بکاهند که در نتیجه بوی ادرار تندتر می‌شود. 

چه کار کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از بوی بد شورت(به خصوص بوی تند ماهی‌‌مانند آن پرهیز از مصرف موادی خوراکی به وجود‌آورنده این بو است که البته برای ما ایرانی‌ها که عاشق غذا و خوراکی‌ایم خیلی سخت است. 

یک راه حل ساده دیگر استفاده کافی از آب است. مخصوصاً زمانی که دارید قهوه و دیگر نوشیدنی‌های کافئین‌دار میل می‌کنید. بنابراین، کمی پس از نوشیدن قهوه بهتر است آب هم بنوشید تا بوی تند آن را رقیق‌تر کند.

عفونت مجرای ادراری

اگر دچار عفونت مجاری اداری شده باشید، البته بلا به دور باشد، به این معناست که بعضی از باکتری‌ها فعالیت بیشتری در مجاری اداری شما دارند و باعث بوی گند ماهی‌ در ادرار و طبیعتاً شورت شما می‌شوند. جالبه بدونین ما خانم‌ها توی این زمینه هم بدشانسیم! بله. این باکتری بیشتر سراغ ما خانم‌ها بخصوص خانم‌های جوان‌تر و مادران جوان می‌‌آید.

نشانه‌های عفونت اداری

 • ادرار خونی یا تیره‌تر از حالت معمول
 • احساس درد هنگام ادرار کردن
 • اتکدد ادار
 • درد زیر شکم یا کمر
 • تب خفیف

چه کار کنیم؟

اگر علائم شما در عرض 24 ساعت از بین نرفت ، به پزشک خود سر بزنید. آنها آنتی بیوتیک هایی را برای کمک به ریشه‌کنی عفونت قبل از سرایت به کلیه تجویز می‌کنند.

تری متیل‌آمینوری 

یک اختلال متابولیک نادر است که زمانی رخ می دهد که بدن ما نمی‌تواند برخی از ترکیبات غذایی را به‌خوبی تجزیه کند. از جمله این ترکیبات متیل آمین است که بوی گند می‌دهد.

تری متیل آمین پس از مصرف انواع خاصی از مواد با درصد پروتئین بالا در روده ها تولید می‌شود. با تری متیل آمینوری، تری متیل آمین به جای تجزیه شدن مستقیم وارد ادرار می‌شود.

چه کار کنیم؟

تری متیل آمینوری ارثی است و درمان ندارد. با این حال، با پرهیز از مصرف غذاهایی که باعث ایجاد علائم می شوند، می توانید علائم خود را کاهش دهید.

این شامل:

تخم مرغ

حبوبات

جگر

ماهی

شیری که از گاوهای تغذیه شده با گندم به دست می آید

موز

سویا

انواع مختلف دانه‌ها

پروستاتیت

پروستاتیت یک التهاب حاد غده پروستات در مردان است که دلیلش عفونت باکتریایی است. این عفونت می تواند به سرعت پیشرفت کند. در این حالت، باکتری های موجود در ادرار می توانند باعث بوی ماهی شوند.

علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تب

لرز

بدن درد

سوزش در هنگام ادرار کردن

درد پایین کمر

وجود خون در ادرار

ادرار کدر

درد در ناحیه تناسلی، از جمله آلت تناسلی ، بیضه ها و پرینه

مشکل در تخلیه کامل مثانه

چه کار کنیم؟

اگر مشکوک به پروستاتیت هستید، به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک برای درمان عفونت به شما آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.

در حالی که منتظرید داروها اثر خود را بگذارند، پزشک ممکن است مسدود کننده های آلفا را برای شما تجویز کند. اینه داروها مثانه را شل کرده و ادرار دردناک را کاهش می‌دهند. داروهای ضد التهابی-از جمله داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Advil)-نیز می توانند مؤثر باشند.

تریکومونایز

تریکومونیازیس یک عفونت مقاربتی (STI) است که توسط انگل تک یاخته‌ای ایجاد می شود.

برخی از افراد مبتلا به تریکومونیازیس هیچ علامتی ندارند. با این حال، در برخی از زنان، عفونت باعث ترشحات واژنی می شود. این ترشحات شدیدا بوی ماهی دارند. این ترشح ممکن است شفاف، سفید، زرد یا سبز رنگ باشد.

علائم دیگر عبارتند از:

خارش دستگاه تناسلی

سوزش در نزدیکی اندام تناسلی

قرمزی یا درد دستگاه تناسلی

درد یا ناراحتی هنگام ادرار کردن

چه کار کنیم؟

اگر مشکوک به تریکومونیازیس هستید، به پزشک خود مراجعه کنید. آنها برای از بین بردن عفونت آنتی بیوتیک های خوراکی تجویز میٰ‌کنند. برای جلوگیری از عفونت مجدد، 7 تا 10 روز پس از اتمام درمان خود و همسرتان صبر کنید تا فعالیت جنسی از سر گرفته شود.

کلام آخر

وقتی ادرار با مواد زائد غلیظ شود، بوی آمونیاک می‌دهد. شرایط مختلف می‌تواند باعث تجمع مواد زائد در ادرار شود ، مانند سنگ مثانه ، کم آبی بدن و عفونت های ادراری. در اغلب موارد ، ادراری که بوی آمونیاک می دهد را می توان با مایعات یا داروهای آنتی بیوتیکی درمان کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.