بانوان, سلامت

دوباره کرونا می‌گیرم؟!

ویروس کرونا

اوضاع چطوره؟

اخیرا اوضاع ویروس کرونا توی کشورمون به شکلی شده که تقریبا همه بهش مبتلا شدن. در واقع شمایی که الان در حال خوندن این مقاله هستین یا خودتون کرونا گرفتین و یا یکی از افرادی که می‌شناسین باهاش دست و پنجه نرم کرده. بعضی‌ها تنها با یه عطسه و آب ریزش این بیماری رو تجربه می کنن ولی بعضی دیگه دچار مشکلات تنفسی میشن! هر مدلی که باشه مطمئنا تجربه لذتبخشی نیست و دوست ندارین دوباره تکرار بشه. ولی آیا اگه یک بار به کرونا مبتلا شدین بار دوم هم بهش مبتلا خواهید شد؟!

واقعا ممکنه؟؟!!

باید بگیم، بله! به گفته جانز هاپکینز، متخصص بیماری های عفونی، «ایمنی نسبت به SARS-CoV-2 کامل نیست، بنابراین به طور کامل از ابتلای دوباره شما جلوگیری نمی‌کند و با گذشت زمان، ایمنی شما کاهش می‌یابد، بنابراین در برابر عفونت مجدد آسیب پذیرتر می‌شوید».

از طرف دیگه، همونطور که می‌دونین این ویروس دائما در حال جهش و ایجاد سویه‌های جدیده و مسئله مهم اینجاست که اگه به سویه قبلی کرونا مبتلا شده باشین نسبت به سویه جدید ایمن نخواهین بود. به عبارت دیگه، کسی که مبتلا به سویه دلتا بوده در برابر اومیکرون ایمنی نداره.

خبر خوب اینه که افرادی که به سویه اومیکرون و بالاتر از اون مبتلا شدن علائم به مراتب خفیف‌تری دارن و در بعضی‌ها مثل سرماخوردگی معمولی ظاهر میشه. ولی متاسفانه خیلی وقت‌ها تشخیص اینکه آیا فرد همچنان درگیری ویروس قبلی هست و یا مجدد مورد حمله ویروس قرار گرفته کار راحتی نیست. چون افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارن معمولا تا سه ماه بعد از ابتلا به ویروس کرونا تست کووید مثبت دارن.

واکسیناسیون

به گفته برخی متخصصان، خطر ابتلا به این بیماری در دو یا سه ماه اول پس از بیماری بسیار کمه. با این حال، پزشکان تاکید می‌کنن هیچ چارچوب زمانی دقیقی وجود نداره که برای هر فرد اعمال بشه، چون ایمنی افراد متفاوته. مثلا اگه فردی مسن و یا مبتلا به سرطان باشه و بدنش نسبت به این بیماری چه از طریق واکسن و چه خود ویروس ایمن بشه در زمان کوتاه‌تری امینی خودش رو از دست میده و مستعد ابتلای مجدد به کرونا خواهد بود. افراد ممکنه بعد از 1 ماه از گذشت بیماریشون دوباره به کووید مبتلا بشن. علاوه بر این‌ها دیده شده افرادی که علائم شدیدتری از بیماری کرونا را تجربه کردن نسبت به اونایی که به نسخه خفیف این بیماری مبتلا شدن ایمنی بیشتری دارن. در نتیجه بهترین و مطمئن‌ترین روش ایمنی، واکسینه شدنه.

به گفته دکتر توزنیک «پاسخ آنتی‌بادی که در بدن از عفونت طبیعی کووید تشکیل میشود، به خوبی پاسخ آنتی‌بادی که از واکسیناسیون و به‌ویژه از افزایش آن دریافت می‌کنید، خوب و قوی نیست».

چه افرادی در خطر ابتلای دوباره به کرونا هستن؟

افرادی که واکسینه نشدن در معرض خطر بالای ابتلای دوباره به ویروس کرونا هستن. دکتر توزنیک تاکید می کنه: «واکسینه شدن نه تنها رو از ابتلا به بیماری محافظت میکنه، بلکه به‌طور خاص از بستری شدن در بیمارستان و خطر مرگ، محافظت می‌کنه و این بارها در داده هایی که از زمان ظهور واکسن تولید شده یا در ادبیات پزشکی منتشر شده، نشان داده شده.»

گروه دیگه ای که در برابر عفونت مجدد آسیب پذیر هستن، افرادی هستن که به دلیل بیماری یا درمان زمینه ای، مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی، سیستم ایمنی سرکوب شده دارن. با اینکه بدن اون ها پس از واکسیناسیون آنتی بادی تولید می کنه، باز هم در مقایسه با یک فرد عادی و سالم ایمنی کافی و لازم رو ندارن.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.