استایل, بانوان

راهنمای اندازه‌گیری سایز سوتین

سایز سوتین

راهنمای قدم‌به‌قدم پیداکردن سایز و اندازه سوتین

همیشه موقع خریدن لباس‌زیر و سوتین با این مشکل روبرو هستم که دقیقاً از سایز خودم و همانگی این سایز با سایزی که از فروشنده یا وب‌سایت می‌خرم خبر ندارم. در چنین مواقعی، از خودم می‌پرسم: اندازه سینه‌ام چنده؟ این سوتین به سایز من می‌خوره؟ یک‌وقت برام تنگ نباشه؟

باید گفت همه ما موقع خرید لباس زیر با این سردرگمی‌ها روبرو می‌شویم. می‌خوایم در کنار هم یادبگیریم که چطور اندازه سوتین مناسب خودمون رو پیدا کنیم و با اطمینان از سایز سوتین با خیال راحت خرید کنیم.

در این نوشته تلاش می‌کنیم این سؤالات پاسخ بدهیم:

 

متر خیاطی

متر خیاطی! ساده‌ترین چیزی که بهش نیاز داریم!

ابزار لازم برای پیدا کردن دور سینه

چیزهایی که لازم داریم عبارتند از یک متر ساده خیاطی و یک جفت چشمی که ضعیف نباشند تا اعداد روی متر را درست بخوانند! اگر یک همراه هم داشته باشیم کارمان بسیار راحت‌تر می‌شود.

سایز سوتین:

سایز سوتین از دو بخش تشکیل می‌شود. یک عدد دو رقمی مربوط به پهنای نوار سوتین که برای تعیین آن هم نیاز به یک جدول داریم و یک یا چند حرف انگلیسی که بیان‌گر سایز کاپ سوتین است.

زیاد نگران نباشید! به دست آوردن سایز سوتین ابزار خاصی نمی‌خواهد! تنها چیزی که به آن نیاز داریم، یک متر خیاطی تر و تمیز با اعداد خواناست. شاید خیلی از دخترهای امروزی بر خلاف مادرها و خاله‌ها و مادربزگ‌های نازنینشان، چندان میانه خوبی با خیاطی نداشته باشند. ولی خب متر خیاطی چیزی است که خیلی از مامان‌ها بین نخ و قرقره‌های خودشان حتماً یکی ازش دارند.

برید یک متر پیدا کنید و باقی مطلب را بخوانید!

شروع اندازه‌گیری

همان‌طور که از تصویر پیداست، پیدا کردن سایز سوتین دو مرحله کلی دارد.

مرحله اول: به این مرحله خوب دقت کنید! هر چند که بسیاری از سایت‌ها چه ایرانی و چه خارجی چند روش مختلف برای پیدا کردن سایز سینه و سوتین دارند، تیم الورا با تحقیقی که انجام داده به این نتیجه رسیده که برای خانم‌های ایرانی، این بهترین روش به حساب می‌آید.

متر را بردارید و دور بدن خودتان از زیر سینه‌ها یک دور رد کنید. در این مرحله بهتر است لباس به تن نداشته باشید تا با دستان باز و آزاد اندازه‌گیری دقیق‌تری داشته باشید.

متر را خیلی سفت نکشید. متر نباید تنگ دور بدنتان کشیده شود. از طرفی، متر نباید زیاد هم رها باشد. پس نه تنگِ تنگ و نه شل و رها.

حالا عددی را روی متر می‌بینید، به یاد داشته باشید. البته اگر از من می‌شنوید، بهتر است جایی یادداشت کنید چون شاید از عددی که می‌بینید زیادی جا بخورید!

نکته: دقت کنید که بهترین روش این است که بدون سوتین اندازه‌گیری کنید.

مرحله دوم:  در این مرحله کافیه که متر را درست مثل مرحله قبل اما این بار از روی سینه‌ها رد کنید. سعی کنید متر را طوری دور سینه‌ها بکشید که نوک سینه‌ها را هم بپوشاند چون هدف از این مرحله این است که حداکثر برجستگی طبیعی بدن را پیدا کنیم.

حالا عددی که روی متر می‌بینید را بخوانید. در این مرحله هم باید نکات مرحله پیشین را رعایت کنید.

  • متر زیاد تنگ نباشد و به بدن نچسبد
  • زیاد گشاد و رها هم نباشد.

نکته‌ای که در هر دو مرحله بسیار اهمیت دارد: واحد عددی که متر نشان می‌دهد یکی باشد. یعنی حواستان باشد فقط از سانتی‌متر استفاده کنید. (آخه معمولاً متر خیاطی دو واحد داره؛ هم اینچ و هم سانتی‌متر.)

با این اعداد چه کار کنیم؟

هنوز دو کار دیگر مانده است. حالا دو عدد داریم که از یکیشان برای تعیین میزان پهنای بدن در قسمت زیر سوتین استفاده می‌کنیم. این طوری نیست که هر عددی به دست آمد همان سایزی باشد که دنبالش هستیم. می‌خواهیم بخش اول سایز سوتین یعنی عدد دو رقمی را محاسبه کنیم.

جدول پهنای نوار سوتین

با توجه به جدول زیر و هر عددی که از مرحله اول یعنی «سایز دور زیر سینه‌ها» به دست آوردیم، می‌توانیم به راحتی پهنای بدن را پیدا کنیم.

جدول پهنای سوتین

فرض می‌کنیم اندازه دور زیر سینه شما 79 سانتی‌متر باشد. باید ببینیم 79 در کدام بازه قرار دارد. اگر به جدول نگاه کنیم، می‌بینیم که از 78 تا 82، جز پهنای 80 به حساب می‌آیند. پس دو رقم اول سایز سوتین شما 80 است.

جدول کاپ سوتین

در این مرحله هم به یک جدول نیاز داریم. کافی است عدد مرحله دوم را از عدد مرحله اول کم کنیم. یعنی دور سینه‌ها منهای دور زیر سینه‌‌ها. عددی که به دست می‌آید می‌تواند در تعیین نوع کاپ مناسب با سینه‌ها کمک کند. البته در نگاه اول شاید کمی گیج کننده به نظر بیاید ولی با کمی دقت و حوصله می‌شه به نتیجه خوبی رسید. باور کنید ارزشش را دارد.

بسیار خب. برای پیدا کردن نوع کاپ سوتین، باید تفاضل دور سینه از دور زیر سینه را در جدول زیر جاگذاری کنیم. برای مثال اگر سایز دور سینه‌های شما 106 سانتی‌متر باشد و دور زیر سینه‌های شما 87 سانتی‌متر باشد، اختلاف آن‌ها یعنی 19 سانتی‌متر یعنی نوع کاپ مناسب شما D است. البته سیستم‌های نام‌گذاری در کشورهای و قاره‌های مختلف حتی در بین برند‌های گوناگون با هم فرق دارد. اما این متداول‌ترین و استانداردترین پیدا کردن نوع کاپ سوتین است.

تبریک!

شما موفق شده‌اید سایز و نوع کاپ سوتین خودتان را پیدا کنید! آیا کار سختی بود؟ آیا زحمت زیادی داشت و از همه مهم‌تر، به نظرتان به زحمتش می‌ارزید؟ در پایان اگر می‌خواهید جزئییات بیشتری در مورد انواع استانداردهای سایز و نوع کاپ بدانید، به جدول کامل‌تر راهنمای سایز الورا مراجعه کنید. در ذیل به طور خلاصه کارهایی که باید برای پیدا کردن سایز سوتین و پیدا کردن نوع کاپ سینه‌‌بند انجام دهید مرور می‌کنیم. امیدوارم که از این متن استفاده لازم را برده باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید