بانوان, سلامت

انتخاب لباس‌زیر و سلامت سینه‌ها

دختر غمگین

همه می‌دانیم انتخاب سایز مناسب سوتین برای خیلی از ما خانم‌ها میتونه کار دشوار،‌ خسته‌کننده و طاقت‌فرسایی باشه و ممکنه در نهایت بدون این به نتیجه خاصی برسیم، دست از پا درازتر برگردیم به سوتین‌هایی که یا خیلی تنگ و چسبان هستند و یا این که اونقدری شل و آزاد هستن که عملاً سینه‌ها رو به حال خودشون رها می‌کنند. از چشم من، نگرانی‌های یک زن در مورد بدنش موضوعی بسیار پیچیده است. قابل انکار نیست که سینه‌های یک زن نقشی -پررنگ یا کم‌رنگ- در نگاه مثبت او به هویت جنسیش بازی می‌کنند. این مسئله می‌تواند به نگرانی‌های بیشتر بانوان در مورد سلامت سینه‌ها و مشکلات مربوط به خرید سوتین مناسب برای سینه‌ها بینجامد. خرید سوتین با اندازه مناسب یعنی نه‌ تنگ و گشاد و ول می‌تواند به بهبود سلامت سینه‌ها کمک شایانی کند.

بارها شده بود که به فروشگاه‌های زیادی در سطح شهر سر می‌زدم تا بتونم چیزی که درست اندازه و فیت بدنم باشه پیدا کنم ولی دست خالی برمی‌گشتم. این‌ها باعث شده بود که دیگه کم‌کم امیدم رو از دست بدم-

کم‌کم به این فکر افتادم که شاید اصلاً سوتین مناسبی برای من و سینه‌هام ساخته نشده! به آینه که نگاه می‌کردم، ناخودآگاه شروع می‌کردم به گیردادن به سینه‌هام و بدن خودم.

این‌ها فقط بخشی از حرف دل زنان و دخترانی است که شاید میانه چندانی با روش‌ها و اصول خرید درست لباس‌زیر که بخش‌های خیلی حساس خانم‌ها را می‌پوشاند ندارند. خیلی از خانم‌ها با ناامیدی نسبت به پیداکردن یک سوتین با سایز مناسب، به سراغ مدل‌ها و سایزهایی می‌روند که هیچ عقل سلیمی پوشیدن آن‌ها را توصیه نمی‌کند. دقت کنید درست نیست به هر قیمتی سوتین پوشید! اینطور بگویم: سوتین نبستن حتی برای مدت طولانی ضررش خیلی از کمتر از بستن سوتین تنگ یا خیلی گشاد و سایز نامناسب است!

سوتین نامناسب چه مشکلاتی به همراه دارد؟

مشکلات فیزیکی

اگر سوتینی که می‌پوشیم بسیار تنگ باشد، عوارض زیر را به همراه دارد

 • خشک‌شدگی پوست سینه‌ها به مرور زمان
 • کشیده‌شدن پوست
 • التهاب خفیف (در صورت استفاده طولانی)
 • درد شانه‌ها و کتف
 • از ریخت‌افتادگی سینه‌ها
 • سندرم التهابات گوارشی و یبوست (سوتین‌های کشنده سینه‌ها به سمت بالا)
 • کاهش تحرک قفسه سینه، دیافراگم و ماهیچه و مفصل‌های ستوه مهره‌های سینه
 • دشواری تنفس
 • اختلال در گردش خون بافت سینه‌ها و زیربغل

اگر سوتینی که می‌پوشیم بیش از حد آزاد و رها باشد، ممکن است به این مشکلات دچار شویم

 • افتادگی سینه‌ها
 • سایش سینه‌ها به لباس
 • نافرم‌شدن سینه‌ها هنگام پوشیدن مانتو و لباس مجلسی (البته این مشکلی جسمی نیست، بیشتر یک مشکل استایلی به شمار میاد.)
 • عرق‌سوز شدن

مشکلات روحی

ممکن است اعتماد به نفس فرد پایین بیاید

–  به تصویری که زن از خودش دارد خدشه وارد می‌شود

–  از دست دادن حس رضایت‌مندی نسبت به بدن

–  موارد بالا در صورتی که با زمینه‌های روانی همراه شود، به گوشه‌گیری و پرخاشگری و در موارد حاد افسردگی در بانوان بینجامد. یک انتخاب درست، ضامن سلامت روح و جسم” دوستی داشتم (هنوزم هست بنده خدا البته!) که برای خرید کوچک‌ترین چیز ممکن هم روزها و هفته‌ها وقت می‌گذاشت و تمام گزینه‌ها را بررسی می‌کرد تا چیزی را بخرد که واقعا به دردش بخورد. برای خرید موبایل نزدیک به یک ماه و خرده‌ای وقت گذاشت و کل بازار را زیر و رو کرد تا این که دلدارش را در یک غروب دل‌انگیز پیدا کرد.

طرف بخواهد لباس‌شویی بخرد، برای خرید گوشی یا فلان مانتو زمین و زمان را می‌گردد تا بهترین و مناسب‌ترین جنس را انتخاب کند. آن‌وقت خرید سوتین با سایز مناسب مهم نیست؟ چرا همان‌قدر که برای خرید مانتو یا شال وقت می‌گذارید، برای پیدا کردن راه اندازه‌گیری سایز سوتین وقت نمی‌گذارید؟ با یکم وقت گذاشتن و کمی حوصله را چاشنی کار کردن، می‌‌توان به بهترین گزینه برای حفظ سلامت سینه‌ها رسید.

اگر برایتان سؤال پیش آمده چطور سایز سینه را پیدا می‌کنند یا راه اندازه‌گیری سایز کاپ سوتین خودتان را نمی‌دانید، نوشته الورا در مورد روش اندازه‌گیری سایز سوتین را از دست ندهید!

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید