آقایان, بانوان

نگهداری از لباس‌های سفید در تابستان: چرا، چطور، چگونه؟

لباس سفید همیشه در هر فصلی از سال که باشیم، مده و پوشیدنی. موافق نیستید؟ حالا تابستان که باشه (درسته دیگه آخرای تابستون هستیم، ولی خب گرما هنوزم کشنده است!)، این خواستنی‌بودن رنگ سفید و لباس‌های سفید خیلی بیشتر از گذشته به چشم می‌یاد.

اما نگهداری از لباس سفید کار آسونیه؟ نه! کافیه با دستی که قبلاً یک کیک شکلاتی خوش‌مزه رو برداشتی و نوش‌جان کردی، به لباس سفیدت دست بزنی! (خدا اون روز رو نیاره البته!)

نگهداری از لباس سفید سختی‌ها و دشواری‌های خاص خودش و البته اصول خودش رو هم داره. با من، الورا همراه باشید تا با هم ببینیم چطور می‌تونیم از این قشنگ‌های دوست‌داشتنی و خنک در دل آتیش تابستون بهتر مراقبت کنیم.


دردسرهای لباس سفید

خب لباس سفید هم مثل هر لباسی دنگ‌وفنگ‌ خاص خودش رو داره. از جمله مهم‌ترین‌ دردسرها و سردردهای لباس‌های سفید:


عاشق کثیفی!

لباس‌ سفید با کوچکترین تماس با سطح کثیف، گرد و خاک و شرب و شیرینی و هزار تا عامل دیگه، طوری کثیف میشه که انگار از روز اول یه تکه پارچه کثیف بوده!


چرگ‌مردگی‌

لباس سفید چرک‌مردگی زیادی دارد. یعنی چی؟ یعنی بعد از چند بار شست و شوی حسابی با آب گرم یا سرد (فرقی نمی‌کنه در این زمینه)، پارچه لباس برمی‌گرده به صد سال پیش! انگار لباس از خان‌جون آدم به آدم به ارث رسیده باشه. یعنی در این حد لباس سفید از ریخت ممکنه بیفته.


زردشدگی

تابستونه و آدم سیخم یه جا بیاسته باز ممکنه شر و شر عرق کنه. قبول ندارید؟ کافیه ده دقیقه اون کولر بدبخت رو خاموش کنید تا به عرض بنده برسید! بله. لباس سفید، به‌ویژه در قسمت‌هایی که مستعد عرق کردن هستند، مثل زیربغل (وجود غذد عرقی بیشتر) و گردن (بخصوص پشت گردن) و نزدیک مچ، زرد می‌شوند.


اصول شست‌وشوی و درگیری با لک‌های لباس سفید

اگه فقط از ماشین لباس‌شویی استفاده می‌کنی، لباس‌های سفید رو هرگز با بقیه لباس‌چر‌ک‌ها توی ماشین‌لباس‌شویی ننداز! نگو لباس آبیه مشکلی نداره با سفید؛ نگو لباس خاکستریه شبیه سفیده و مشکلی ایجاد نمی‌کنه.لباس سفید رو با لباس رنگی توی لباس‌شویی نندازید

باور کنید لباس سفید خیلی راحت رنگ‌دانه‌های جدا‌شده از پارچه‌های رنگی رو به خودش جذب می‌کنه. پس مشکل رو بدتر نکنیم.


شست‌وشوی به دفعات بالا بهتر از شست‌وشوی سنگین

اینطور فکر نکنید چون گفتیم شست‌وشوی لباس سفید باعث میشه لباس چرک‌مرده بشه، پس بهتره لباس‌ها رو دیر به دیر ولی با کلی کف و نرم‌کننده و هزار کوفت دیگه بشورم. نه! بهترین کار میدونید چیه؟

«هر بار که لباس رو می‌پوشید، کافیه با یه مقدار آب سرد و ماده شونده سبک (ترجیحاً شامپوی بچه) بشورید. این طوری هم پیرشدن پارچه به سراغتون نمی‌یاد و هم این که لباس سفید قشنگتون همیشه تر‌وتازه و تمیز می‌مونه.

لباس سفید اگه با عرق بذاریم توی کمد، به مرور زردی روی پارچه می‌شینه.


به موقع دست‌ به کار بشید

هر چیزی که روی لباس سفید ایجاد لک کنه، خلاصه راه حلی داره بدترین راه‌حل اینه که کاری نکنیم. هر چه زمان بگذره، برطرف‌کردن لکه از روی لباس دشواتر می‌شه. زودتر دست به کار بشید.

از مایع سفید‌کننده می‌تونید استفاده کنید. البته نه هر سفید‌کننده‌ای و ترجیحاً از غلظت پایین استفاده کنید. هر چه مایع تمیزکننده‌ای که استفاده می‌کنید، ترکیب تهاجمی‌تری داشته باشه، پارچه لباس سفید شما بیشتر در خطره.


دمای آب

به طوری کلی نمی‌شه گفت تمام لباس‌ها باید در آب با یک دمای مشخص شسته شوند. پارچه سفید را بسته به جنس، نوع لک، اندازه لک، و جنس ماده‌ای که ایجاد لک کرده می‌توان در آب سرد، ولرم یا گرم شست. با این که در بیشتر موارد دمای پایین برای حفظ قوام و دوام پارچه لباس سفید بهتره، ولی نباید آب داغ (مخصوصاً وقتی از سفیدکننده اسفاده می‌کنین) ضرر خاصی برای پارچه لباس سفید داشته باشه.


کلام آخر

هر چند مواردی که گفتیم تمام ماجرا نیست، ولی رعایت کردن خیلی از این نکات می‌تونه کمک کنه همیشه از پوشیدن لباس سفید مورد علاقه‌مون توی گرمای تابستون لذت ببریم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.