آقایان

کلوین کلاین: یک زندگی و یک حرفه‌

زندگی‌نامه و حرفه‌نامه کلوین کلاین- قسمت یک

کالوین کلاین به خطوط تولید لباسش مشهور است تولید‌کننده پوشاک مردانه و زنانه، محصولات کتان و لباس‌زیر همراه با تبلیغات پرزرق‌وبرق با مشارکت ستاره‌ها و مدل‌ها است. (می‌دونم چیزهای دیگه هم تولید می‌کنه! صبر داشته باشید!)

کلاین در نوزدهم نوامبر سال 1942 در برانکس نیویورک به دنیا آمد. در نیویورک فشن خواند و در یک تولیدی کت‌وشلوار کارآموز شد. در سال 1968، همراه با باری شوآرتز شرکت خودشان را باز کردند که در آن بخش تجارت بر عهده شوآرتز بود و کلاین مسئول طراحی و بینش هنری بود. این نام در نهایت به‌عنوان تولید کننده کت‌وشلوار شناخته شد اما خط لباس‌اسپورت کلاین هم علاقه‌مندان خودش را پیدا کرد. او سه بار برنده جایزه آکادمی کاتی برای طراحی پوشاک زنانه شد و در نهایت کسب‌وکارش به سمت تولید پوشاک مردانه، جین، لوازم آرایشی، عطر و کالکشن‌های خانگی هم رفت. کلاین که در سال 2003 شرکت را فروخت، در پشت پرده بسیاری از آگهی‌های تبلیغاتی تحریک‌کننده نقش داشته که در آن‌ها از ستاره‌ها و مدل‌ها استفاده می‌شود و در عین این که به دلیل ماهیت تحریک‌آمیزشان جنجالی می‌شوند، به بخشی برجسته از فرهنگ عامه بدل شده‌اند.

 

کودکی

کالوین ریچارد کلاین فرزند دوم یک خانواده نیویورکی در بخش برانکس بود. پدرش که اصلیتی مجارستانی داشت، صاحب ک خواربارفروشیدر محله هارلم بود و مادرش خانه‌داری عاشق رفتن به خیاطی مادربزرگ او بود که همین موضوع به عشق کالوین جوان به طراحی و لباس شکل داد. کلاین، جوان سرشار از اراده و جاه‌طلب، پیش از نوجوانی کار روی اتدهای فشن خودش را آغاز کرد و بالاخره به هنرستان هنرهای صنعتی و مجمع دانش‌جویان هنر وارد شد شد. او تحصیلاتش را تا فارغ‌التحصیلی از کانون فناوری فشن در سال 1963 ادامه داد.

 کلاین پیش از راه‌انداختن لیبل خود، شغل‌های زیادی در همین صنعت تجربه کرد. او و دوست دوران بچگی شوآرتز اولین وقتی با هم شریک شدند که شوآرتز وارد شغل خانوادگیش یعنی خواروبارفروشی شد و به کلاین ده هزار دلار داد تا کارش را آغاز کند. کلاین با اجاره یک اتاق نمایش کوچک در نهایت توانست بعد از برخورد تصادفی با یکی از خریداران فروشگاه بانویت تلر، با این فروشگاه بزرگ معامله کند. با نفوذ بالای فراهم‌شده از سوی این فروشگاه و تقاضای بالای خریدارد، کلاین توانست در دهه هفتاد میلیون‌ها دلار فروش کند.

او که در ابتدا روی کت زنانه و متعلقات آن تمرکز داشت، در نهایت  بخش پوشاک زنانه را محصولاتی با طرح مینیمال که قابلیت ست کردن را داشته باشند با دوخت پارچه بی‌نقص راه‌اندازی کرد. بعدتر وارد پوشاک مردانه شد و به بازیگری مهم در بازار جین و کتان مردانه که در تصرف امثال گلوریا وندربیل، جوداک و ساسون بود بدل شد. 

تا دهه هشتاد، برند کلاین با عطر و کلن لوکس و لباس‌زیر و کمپین‌های تبلیغاتی به همین سان هم شناخته می‌شد. در این دهه، برند کلاین وارد لباس‌های راحتی خانگی هم شد.

 

آگهی‌های تبلیغاتی جنجالی و پرسروصدا

او با کمپین‌های تبلیغاتی خودش با ماهیت جنسی محتوا محبوبیت و نفوذ زیادی به دست آورد  به خصوص در تبلیغاتی که هدف از آن‌ها بازاریابی در میان قشر جوان بود. بعضی از تبلیغات کلاین آنقدر بحث‌برانگیز شدند که تلوزیون‌ها از ادامه پخش آن‌ها جلوگیری کردند. حتی بیل کلینتون و هیلاری کلینتون، رئیس جمهور و بانوی اول کاخ سفید هم در برهه‌ای علیه چند تبلیغ کلاین سخنرانی کردند. موضوعی که باعث واکنش آن‌ها شده بود این بود که به نظر می‌رسید مدل‌های استفاده‌شده در تبلیغ زیر سن قانونی بوده‌اند. 

 

زندگی شخصی

کلاین آزادانه در مورد هویت جنسی خودش صحبت کرده و گفته نمی‌تواند چارچوب مشخصی برایش تعیین کند چرا که هم با زنان و هم مردان زیادی در ارتباط صمیمی بوده است. او اذغان می‌کند که منبع العام بسیاری از کمپین‌های تبلیغاتی شرکتش رخداد‌های زندگی شخصی اوست. او ده سال با جین سنتر زندگی مشترک داشت و حاصل این زندگی دختری به نام مارسی است. سپس در سال 1986 با کلی رکتر ازدواج کرد و در نهایت در سال 2006، بعد از سال‌ها زندگی جداگانه، به طور مسالمت‌آمیز از هم جدا شدند.

کلاین درگیر الکل و مواد مخدر هم بوده است اما بعدها توانست با موفقیت خود را از شر اعتیاد نجات دهد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.